Galatasaray Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Tankut Acarman’ın danışmanı olduğu “Otonom Sürüş Kontrollü Elektrikli Araç Geliştirme” başlıklı projeye ait otonom sürüş algoritmalarının geliştirileceği otobüs,  9-11 Ekim 2018 tarihleri arasında Münih’te düzenlenen NVIDIA GPU Technology Konferansında (GTC Europe 2018, https://www.nvidia.com/en-eu/gtc/) sergilendi.

Temsa’nın kendi markası ile ürettiği %100 elektrikli MD9 electriCITY otobüs, otonom sürüş (sürücüsüz) özelliği kazandırmak üzere çoklu nesne (yaya, araç, trafik işaretleri, trafik ışıkları) tanıma, şerit takibi ve şerit değiştirme, yörünge planlama, toplu taşıma uygulamalarına yönelik durağa yanaşma ve ayrılma gibi otonom sürüş fonksiyonları eklenerek geliştirilmektedir.

Algılama amaçlı olarak stereo kamera, LIDAR, radar, yüksek detaylandırılmış 3 boyutlu sayısal yol haritası ve Global Konumlandırma Alıcısı ile ataletsel hareket ünitesinden oluşan algılayıcı konfigürasyonu ile birlikte gerçek zamanlı otonom sürüş algoritmalarının çalıştırıldığı araç üstü NVIDIA bilgisayarları konferans süresince ziyaretçilere tanıtıldı.   Ayrıca “Autonomous Buses in City Public Transport” başlıklı oturumda otonom sürüşe ait algoritmalar ve proje çıktıları katılımcılara anlatıldı.

Söz konusu proje, Tübitak Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı tarafından 2017-2020 yılları arasında 3 yıl süre ile desteklenmektedir.

nvidia-tacarman